patronat medialny

Otylia Jędrzejczak zachęca Polaków do większej rozwagi podczas korzystania z akwenów wodnych

fot. Rafał Oleksiewicz
Otylia Jędrzejczak, najlepsza zawodniczka w historii polskiego pływania, zachęca Polaków do większej rozwagi podczas korzystania z akwenów wodnych. Każdego roku kilkaset osób traci życie przez utonięcie, a Polska wciąż jest pod tym względem na końcu statystyk europejskich.
W sobotę w Dębicy odbędzie się kolejna tegoroczna odsłona realizowanego przez Fundację Otylii Jędrzejczak projektu „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą”. Nazwa tego projektu odnosi się do liczby zero.

Chcemy, by dni z liczbą zero w policyjnych statystykach utonięć było jak najwięcej – mówi Otylia Jędrzejczak. Niestety, takich dni jest bardzo niewiele, bo w lipcu i sierpniu było ich zaledwie dziewięć. Przez trzy miesiące wakacyjne życie w akwenach wodnych straciło blisko dwieście osób.

Naszym głównym założeniem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestii bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych. W czasie zaplanowanych sportowo- edukacyjnych warsztatów skorzystamy z szeregu zarówno teoretycznych, jak i praktycznych form edukacji – mówi jedyna polska mistrzyni olimpijska w pływaniu.

Impreza w Dębicy odbędzie się przy okazji zawodów pływackich organizowanych przez miejscowy klub UKS Fenix Dębica. W sobotę rano o bezpieczeństwie nad wodą słuchać będzie blisko stu uczestników spotkania. Wśród nich większość to będą młodzi pływacy.

Jako była pływaczka mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że nikt nie może lekceważyć wody, tym bardziej w akwenach otwartych. Mogę przyznać, że nigdy nie wchodzę do nieznanego mi akwenu sama. Nasze zajęcia mają wpłynąć na to, by każdy z nas, także ten, który potrafi dobrze pływać, z rozwagą podchodził do żywiołu, jakim jest woda – dodaje Jędrzejczak.

Organizację „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą” wsparły m.in. WOPR Płock i CityMotors Gdańsk.

Uczestnicy sobotniego spotkania w Dębicy wysłuchają wykładów ratownika płockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Piotra Lisockiego oraz funkcjonariuszki policji wodnej Katarzyny Kowalczyk, a także pokonają specjalnie przygotowany przez Fundację Otylii Jędrzejczak edukacyjny tor przeszkód.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bytowie