12 grudzień 2019

Niedługo skończy służbę. Polskie państwo nie da mu ani złotówki

Gabazo rocznie wykonuje nawet 120 przeszukań. Jest jednym z najlepszych i najbardziej utytułowanych psów policyjnych w Polsce. Jednak, gdy skończy swoją służbę, państwo przestanie się nim interesować.
REKLAMA
Młodszy aspirant Sebastian Adamczyk, opiekun psa, przyznaje, że jego czworonożny przyjaciel jest mistrzem w wyszukiwaniu narkotyków. Znajduje je bowiem w 30 sekund. W rozmowie z WP Kobieta funkcjonariusz opowiada, że z Gabazo spędza więcej czasu niż z żoną.

Razem pracują na pełnych obrotach, a pies jest dla niego jak rodzina. Policjant ma jednak świadomość, że za kilka lat Gabazo zostanie odsunięty od służby. Jak mówi Adamczyk, nie wyobraża sobie, żeby miał go oddać.

Problemem jest jednak to, że koszty utrzymania psa-emeryta przechodzą na funkcjonariusza. Dopóki czworonóg pełni służbę, ma bezpłatne wyżywienie oraz opiekę weterynaryjną.
Jak zauważa Robert Lis, przewodniczący Związków Zawodowych w Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej, psy policyjne często przebywają wśród głośnych szumów lotniska i różnych zapachów, a do tego stykają się z agresywnymi ludźmi. Zatem po wielu latach służby psy są schorowane i trzeba je żywić specjalną karmą.

Sytuację tę chce zmienić choćby Katarzyna Piekarska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. Postuluje ona, aby do śmierci psa jego opiekun dostawał miesięczne świadczenie na jego utrzymanie.

Źródło: WP Kobieta

 
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bytowie

kiedy
2020-01-26 16:00
miejsce
Bytowskie Centrum Kultury, Bytów,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-16 17:00
miejsce
Bytowskie Centrum Kultury, Bytów,...
wstęp biletowany