19 listopad 2019

Nowe przepisy drogowe od 6 grudnia

W uzasadnionych przypadkach kierowcy już zgodnie z prawem będą musieli tworzyć tak zwany korytarz życia i jechać na suwak.
Koronawirus
pomorskie
11719
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Pierwszy z nowych przepisów drogowych, o czym pisze WP Autokult, będzie obowiązywał na drogach o przynajmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. Kierowcy będą musieli rozjechać się na boki, gdy jezdnia będzie zakorkowana, a będzie nią zmierzać pojazd służb ratunkowych.

Urzędnicy przygotowali dla kierowców ściągawkę, jak tworzyć taki korytarz życia. Pomocniczym gestem może tu być reguła prawej dłoni. Kciuk reprezentuje w niej pojazdy na lewym pasie, a pozostałe palce na innych pasach. Przerwa pomiędzy kciukiem a palcami to prawidłowo utworzony korytarz życia.

Taki gest - ściągawka zapewne szczególnie przyda się na jezdniach wielopasmowych.

Natomiast jeśli chodzi o jazdę na suwak, przepis brzmi może nieco zagadkowo „kierowca, którego pas się nie kończy, ma obowiązek wpuścić jeden pojazd z kończącego się pasa”, jednak chodzi po prostu o to, że gdy jeden z pasów ruchu z jakiegoś powodu będzie zablokowany, to kierowcy z pasa ruchu obok mają obowiązek wpuszczać przed siebie innych użytkowników drogi.

W przypadku łamania tych przepisów policjant może kierowcy wymierzyć karę - przepisy nie mówią, jaki jest taryfikator. Policjant sam ma ocenić zagrożenie wynikające z niezastosowania się kierowcy do przepisu i co za tym idzie oszacować wysokość mandatu - pisze WP Autokult.


Źródło: WP Autokult
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
11719
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bytowie