55 proc. ankietowanych woli wyższe zarobki od pracy na etacie
Jak zaznaczyła organizacja w komunikacie, 43 proc. ankietowanych, zarówno pracujących, jak i niepracujących preferuje stabilność nad wysokość wynagrodzenia, ale 39 proc. ma przeciwną opinię. Natomiast wyłącznie wśród osób pracujących wysokość wynagrodzenia ma większe znaczenie niż stabilność - odpowiednio 42 i 41 proc., a kolejne 13 proc. badanych wskazało, że wynagrodzenie zawsze jest ważniejsze bez względu na formę zatrudnienia. W gronie osób pracujących daje to łącznie 55 proc. ankietowanych, którzy przedkładają wysokość wynagrodzenia nad stabilnością pracy - zaznaczyli Pracodawcy RP.
70 proc. uczestników badania za najważniejszą kwestię związaną z zatrudnieniem wskazało wysokość wynagrodzenia; 61 proc. - dobrą atmosferę w pracy; 42 proc. - bezpieczeństwo zatrudnienia; 32 proc. - balans między życiem zawodowym a prywatnym, a 24 proc. - elastyczne godziny pracy.
76 proc. respondentów jako preferowaną formę zatrudnienia wskazało umowę o pracę na czas nieokreślony. 3 proc. ankietowanych dopuściło zmianę formy zatrudnienia na bardziej elastyczną, jeśliby wiązało się to ze wzrostem wynagrodzenia o 5-10 proc. 13 proc. badanych przystałoby na to, jeśli wynagrodzenie wzrosło o 11-20 proc., a 22 proc. zgodziłoby się zmienić formę zatrudnienia dla wynagrodzenia wyższego o 21-30 proc. 21 proc. nie zmieniłoby formy zatrudnienia na bardziej elastyczną bez względu na wysokość ewentualnej podwyżki.
Szanse na znalezienie lepiej płatnej pracy w ciągu sześciu najbliższych miesięcy 38 proc. respondentów oceniło jako niskie. W ocenie 24 proc. szanse te są średnie, a 10 proc. uważa, że są wysokie.
"Rynek pracy się zmienia. Potrzeba elastyczności, którą jeszcze niedawno wskazywaliśmy jako trend głównie wśród młodszego pokolenia, dziś zyskuje na znaczeniu. Wysokość wynagrodzenia i elastyczność świadczenia pracy są obecnie równie ważne co stabilność i bezpieczeństwo" – skomentował wyniki badania główny legislator Pracodawców RP Szymon Witkowski.
Badanie na zlecenie Pracodawców RP przeprowadzone zostało na panelu badawczym "ariadna" w okresie od 8 do 10 listopada 2024 r. metodą CAWI na grupie 1080 osób. (PAP)
wkr/ mick/