18 listopad 2022

Przygotujmy swój pojazd do zimowej jazdy

zdjęcie: Przygotujmy swój pojazd do zimowej jazdy / pixabay/4735813
Wybierając się w podróż zimową porą, musimy zadbać o właściwe przygotowanie do jazdy naszych samochodów. W czasie zimy, gdy na pojeździe zalega śnieg, a szyby są zaszronione, widoczność jest ograniczona, dlatego pamiętajmy o zapewnieniu odpowiedniego pola widzenia. Znaczący wpływ na prowadzenie samochodu mają odpowiednio dobrane opony, od których przyczepności zależy czy pojazd zachowa swoją stabilność, czy może ją straci i wpadnie w poślizg. Policjanci apelują, aby zawsze odśnieżać swój pojazd.
REKLAMA

Policjanci „drogówki” apelują do kierowców, by przed każdą podróżą dokładnie oczyścić pojazd ze śniegu i poświęcić kilka minut na odmrożenie i odparowanie szyb. Pamiętajmy, że oczyszczone muszą być także reflektory i tablice rejestracyjne. Na drogach możemy zaobserwować pojazdy, na których zalega warstwa śniegu, a szyby pokryte są lodem. Zagraża to nie tylko samemu kierującemu, ale także pasażerom i innym uczestnikom ruchu. Przez zamarznięte szyby znacząco ograniczamy widoczność tego, co dzieje się na drodze, a zalegający na pojeździe śnieg w czasie jazdy utrudnia poruszanie się kierowców jadących za nami.

Niskie temperatury i opady śniegu, to ciężka próba dla kierowców. Znaczący wpływ na prowadzenie samochodu mają odpowiednio dobrane opony. To ich przyczepność do nawierzchni decyduje o tym, czy pojazd zachowa stabilność, czy ją straci i wpadnie w poślizg. Przy temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza, letnia opona twardnieje, przez co jazda jest mniej stabilna, a droga hamowania się wydłuża. W oponie zimowej do jej stworzenia producenci stosują mieszanki elastyczne w niskich temperaturach. Mundurowi zachęcają, aby dostosować ogumienie do zimowej pory roku.

Bytowscy policjanci apelują do wszystkich kierowców o rozwagę na drodze i jazdę zgodną z przepisami. Pamiętajmy o zmiennych warunkach zimowych, które wpływają na różny stan nawierzchni drogi w zagłębieniach, na łukach drogi i miejscach zacienionych. Musimy pamiętać, że jezdnia może być przymrożona i śliska, a tym samym łatwiej jest o utratę przyczepności i możemy mieć problemy z hamowaniem.

Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę za kierownicą.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Bytów
2.9°C
wschód słońca: 07:39
zachód słońca: 15:35
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bytowie

kiedy
2023-02-12 17:00
miejsce
Bytowskie Centrum Kultury, Bytów,...
wstęp biletowany