10 listopad 2023

zdjęcie: Dwóch zabójców zatrzymanych podczas nalotu służb na fabrykę nielegalnych papierosów / fot. PAP
fot. PAP
Policjanci zatrzymali dwóch groźnych gangsterów mających na koncie zabójstwa. Poszukiwany Marek N. ps. Marek oraz Marcin W. ps. Diabeł zostali schwytani podczas likwidacji nielegalnej fabryki papierosów w powiecie płońskim (woj. mazowieckie). Oprócz nich funkcjonariusze zatrzymali jeszcze sześć osób.

Funkcjonariusze z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji i Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie (KAS) od pewnego czasu zajmowali się rozpracowywaniem grupy przestępczej, która produkowała nielegalne papierosy na terenie powiatu płońskiego w województwie mazowieckim.

W związku z tym, że wśród osób które miały pracować w fabryce, mogły znajdować się osoby szczególnie niebezpieczne, funkcjonariusze bardzo starannie przygotowali się do działań. "Podczas akcji CBŚP i KAS wsparli kontrterroryści z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji +BOA+ i Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Warszawy i Olsztyna, a także policjanci stanowiący załogi helikopterów z Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP" - poinformowała w piątek rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz.

Dodała, że śledczy namierzyli posesję, na której miała być prowadzona przestępcza działalność. "Z uzyskanych informacji wynikało, że jedną z osób zajmujących się produkcją papierosów był poszukiwany listem gończym Marek N. ps. Marek z Marek, który ukrywał się przed organami ścigania od kilku miesięcy" - przekazała podinsp. Iwona Jurkiewicz.

To jeden z najgroźniejszych przestępców w naszym kraju, który w marcu tego roku został skazany przez sąd na karę dożywocia za podwójne zabójstwo. Doszło do niego w 2000 roku w pubie "Tartak" w Nowym Dworze Mazowieckim. Marek N. razem z Danielem E. ps. Hulio weszli wówczas do pełnego lokalu i oddali strzały z kałasznikowa i pistoletu maszynowego. Zginęło dwóch liderów "grupy nowodworskiej".

"Kolejnym zatrzymanym jest Marcin W. ps. Diabeł, który przebywał na warunkowym zwolnieniu po odbyciu kary 20 lat pozbawienia wolności za zabójstwo, którego dokonał przy użyciu broni palnej" - przekazała Jurkiewicz.

Podczas akcji służb zlikwidowana została fabryka papierosów działająca w jednym z pomieszczeń gospodarczych na prywatnej posesji. Zabezpieczono tam prawie 4 mln papierosów bez polskich znaków akcyzy. Gdyby trafiły one na rynek, Skarb Państwa straciłby prawie 5 mln złotych.

W trakcie działań zatrzymano w sumie ośmiu zaskoczonych mężczyzn. Jak ustaliła PAP, oprócz groźnych gangsterów mających na koncie zabójstwa są wśród nich właściciel posesji, czy Białorusini zajmujący się produkcją kontrabandy. Część osób została zatrzymana w samochodzie przewożącym papierosy, a część na terenie posesji.

Funkcjonariusze mazowieckiej Służby Celno-Skarbowej i stołecznego CBŚP po zatrzymaniu podejrzanych przeszukali kolejne pomieszczenie gospodarcze. "W innym pomieszczeniu gospodarczym służby odkryły w specjalnie do tego przygotowanym namiocie uprawę konopi" - podała rzecznik Szefa Krajowej Administracji Skarbowej mł. asp. Justyna Pasieczyńska.

"Prokuratura wszczęła śledztwo. Wszystkim mężczyznom przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz produkcji nielegalnych papierosów. Złożyliśmy osiem wniosków o tymczasowe aresztowanie do sądu" - przekazała z kolei PAP prokurator rejonowa w Płońsku Ewa Ambroziak.

Sąd podzielił stanowisko prokuratury i zastosował wobec nich areszt na 3 miesiące.

Dalsze czynności w tej sprawie wykonują policjanci Zarządu w Warszawie CBŚP pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Płońsku. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar

akuz/ jann/