Sopot przygotowuje się do festiwalu "Dwa Teatry"
W trakcie festiwalu, w sopockim Multikinie, bezpłatnie i bez rezerwacji miejsc, będzie można obejrzeć 17 spektakli Teatru Telewizji i posłuchać 16 słuchowisk Polskiego Radia, które powalczą w tym roku nie tylko o Grand Prix, ale też o szereg innych nagród, w tym Nagrodę Publiczności.
Podano, że wszystkie konkursowe tytuły to starannie wyselekcjonowane, najciekawsze artystycznie realizacje mijającego sezonu. Publiczność będzie mogła zobaczyć spektakle oryginalne jak "Winny" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, "Biedermanna i podpalaczy" w reżyserii Jana Holoubka, "Wizytę starszej pani" w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, jak i przeniesienia najgłośniejszych i najważniejszych przedstawień repertuarowych – "Zemstę" w reżyserii Michała Zadary czy "Deprawatora" w reżyserii Macieja Wojtyszki. Po każdym pokazie będzie można spotkać się i porozmawiać z twórcami.
Organizatorzy przygotowali również imprezy towarzyszące. Uczestnicy festiwalu będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z laureatami Wielkich Nagród – Anną Dymną i Jerzym Radziwiłowiczem, ze Stanisławem Zajączkowskim, laureatem Nagrody Specjalnej, ale też w Rozmowach z Gwiazdami: Anną Polony, Janem Peszkiem, Agnieszką Więdłochą, Antonim Pawlickim czy Grażyną Wolszczak. Odbędzie się również dyskusja "Czy teatr tv może być sexy?", performatywne słuchanie radiowych przedstawień, spektakl na żywo – "Separatka" z Joanną Szczepkowską i Dorotą Landowską oraz warsztaty i wystawy.
Z kolei Teatr Telewizji w trakcie Festiwalu rozstrzygnie Konkurs "Narracje Nieobecne" i wręczy nagrody dla trzech najlepszych tekstów o pandemii, a zwycięski utwór zostanie przeczytany na scenie.
W ramach festiwalu zostanie otwarta wystawa poświęcona telewizyjnej twórczości Konrada Swinarskiego – wybitnego reżysera teatralnego i telewizyjnego, który zmarł 50 lat temu. Otwarcie wystawy "Swinarski na małym ekranie" nastąpi dzień przeddzień festiwalu w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Od 2006 roku festiwalowi towarzyszą Wielkie Nagrody za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. W ty roku Wielkie Nagrody ufundowane przez MKIDN otrzymają: Anna Dymna i Jerzy Radziwiłowicz.
Od 2024 roku przyznawane są również Nagrody Specjalne, które w związku z 70-leciem Teatru Telewizji otrzymali reżyserzy: Olga Lipińska i Jerzy Antczak. W 2025 roku uhonorowano zasłużonych realizatorów radiowych i telewizyjnych: Ewę Szałkowską i Stanisława Zajączkowskiego.
"Dwa Teatry" to festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. Odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę na antenie w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu. W ramach wydarzenia organizowane są również liczne spotkania z gwiazdami, słuchowiska, bloki dla dzieci, warsztaty i imprezy towarzyszące. Tegoroczny festiwal odbędzie się od 27 do 30 czerwca. (PAP)
pm/ aszw/
