29 listopad 2019

Dlaczego Polacy nie chcą do PPK

Były minister finansów Marek Belka chwali pomysł Pracowniczych Programów Kapitałowych. Zauważa jednak, że Polacy nie uwierzyli w dobre intencje rządu. Zainteresowanie przystąpieniem wyraziło jedynie 39-42 proc. pracowników.
Koronawirus
pomorskie
11719
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Jak zaznacza Belka w rozmowie z money.pl, PPK budzi dużo większe nadzieje niż OFE, bo opłaty na inwestowanie są niskie. Nie powinno też budzić obaw, że wystąpią tu wysokie koszty zarządzania oraz że te oszczędności zostaną zabrane lub uszczuplone.

Brak entuzjazmu pracowników wobec PPK finansista tłumaczy brakiem zaufania do długodystansowych pomysłów państwa. Ekonomiczne wizje bieżące sprawdzają się, jednak nie są akceptowane programy długofalowe. 60 proc. przeciwnych PPK pracowników to jawny dowód na takie teorie.

Marek Belka komentuje również sprawy "trzynastek" dla emerytów. Uważa, że taka deklaracja padła, by zdobić aprobatę emerytów, jednak pieniędzy na te świadczenia po prostu nie ma. Według byłego ministra finansów kontrowersje budzą więc kwestie ich sfinansowania z funduszu przeznaczonego na wsparcie osób niepełnosprawnych i z pożyczki z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Obawia się także, że poważnie społeczeństwo poważnie odczuje skutki obniżenia wieku emerytalnego.Czeka nas fala skrajnego ubóstwa, a zjawisko będzie się pogłębiać. Zwłaszcza nowe roczniki kobiet przechodzących na emeryturę dostaną naprawdę niskie świadczenia, a "trzynastka" czy "czternastka" tego nie zmienią.


Źródło: money.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
11719
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bytowie