reklama
kategoria: Dziecko
12 grudzień 2019

Waga dziecka w pierwszych miesiącach życia, czyli na co warto zwrócić uwagę – komentarz położnej Renaty Lustyk, ambasadorki kampanii „Położna na medal

zdjęcie: Waga dziecka w pierwszych miesiącach życia, czyli na co warto zwrócić uwagę – komentarz położnej Renaty Lustyk, ambasadorki kampanii „Położna na medal / fot. nadesłane
fot. nadesłane
To, ile niemowlę waży, potrafi powiedzieć bardzo wiele o stanie jego zdrowia i o tym, czy rozwój maluszka przebiega prawidłowo. Dlatego chcąc w porę zapobiegać ewentualnym problemom zdrowotnym dziecka tak ważne jest, żeby systematycznie kontrolować jego wagę. Porad udziela położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.
REKLAMA
Spadek masy ciała noworodka tuż po narodzeniu

Przez pierwsze dni życia dziecko traci na wadze średnio między 5% a 10% masy urodzeniowej. Jest to zjawisko całkowicie naturalne. Wiąże się z utratą wody przez skórę i płuca, a także z wydalaniem  smółki i moczu. Warto podkreślić, że im cięższe dziecko po porodzie, tym większego ubytku masy ciała należy się spodziewać. Około 14. dnia życia maluszek wyrównuje masę ciała do poziomu z momentu narodzin.


Przyrost masy ciała

Według prof. Ruth Lawrence, w pierwszych trzech miesiącach życia niemowlę powinno przybierać na wadze około 26-31 gramów na dobę. W drugim kwartale dobowy przyrost masy ciała u niemowlęcia jest już mniejszy i wynosi między 17 a 18 gramów. Między 6. a 9. miesiącem życia w ciągu doby dziecko przybiera na wadze około 12-13 gramów, z kolei w czwartym kwartale wartość ta zatrzymuje się na 9 gramach na dobę. Normy wskazują, że zazwyczaj do 6. miesiąca życia niemowlęta podwajają swoją masę urodzeniową. Szacuje się, że maluszek na swoje 1. urodziny powinien ważyć około 3 razy więcej, niż przy porodzie.


Brak przybierania na wadze maluszka

Przyrost masy ciała może być chwilowo zatrzymany przez spadek apetytu spowodowany przez infekcję czy ząbkowanie. Znaczny wpływ na to, ile maluszki przybierają na wadze ma również ich charakter. Te spokojniejsze i dużo śpiące maluchy spalają mniej kalorii niż te, które są bardziej aktywne i ruchliwe. W sytuacjach, gdy dziecku nic nie dolega, nie ma żadnych niepokojących objawów zdrowotnych, gdy nie ząbkuje, ma apetyt i prawidłowo się odżywia, a mimo to nie przybiera na wadze, niezwłocznie należy udać się do lekarza, żeby ustalić co jest przyczyną problemu.


Racjonalna kontrola wagi dziecka

W pierwszych miesiącach życia dziecka warto systematycznie sprawdzać przyrosty masy jego ciała i porównywać wyniki z siatkami centylowymi. Pozwalają one ocenić poziom wagi ciała i tempo przybierania danego dziecka na tle innych dzieci. Siatki umożliwiają identyfikację niemowląt, których nietypowa dla danego wieku waga może być wynikiem chorób lub zaburzeń rozwoju. Diagnostyką obejmuje się dzieci, które znajdują się poniżej 2-3 centyla i powyżej 97-98 centyla. Niepokojący jest też spadek na siatce o więcej niż 2 kanały centylowe. Jest sygnał, żeby objąć dziecko diagnostyką i poszukać przyczyn zaburzenia.


Częstotliwość kontroli wagi 

O ile nie ma specjalnych zaleceń związanych z częstym ważeniem dziecka, w zupełności wystarczą kontrolne pomiary podczas wizyt profilaktycznych u lekarza. Przesłankami do częstszego ważenia mogą być problemy ze ssaniem piersi, nadmierne ulewanie, choroba dziecka lub brak apetytu.


Waga dziecka odbiegająca od normy

W przypadku, gdy waga dziecka odbiega znacząco od normy określonej dla jego wieku, należy niezwłocznie udać się do lekarza pediatry. Warto jednak pamiętać, że dzieci rosną w różnym tempie, jedne wolniej inne szybciej. Ich waga w danym tygodniu czy miesiącu życia zależy od masy ich ciała w momencie narodzin. Tempo wzrostu masy ciała zależy również od genów. Dzieci karmione mieszanką przybierają na wadze szybciej, niż dzieci karmione mlekiem swojej mamy.


Położna na medal to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej istotnym aspektem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, piątej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2019 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2019 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Bytów
11.2°C
wschód słońca: 07:35
zachód słońca: 15:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bytowie

kiedy
2024-11-29 19:30
miejsce
Bytowskie Centrum Kultury, Bytów,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-07 19:00
miejsce
Pizza i Wino, Bytów, Przemysłowa
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 17:00
miejsce
Bytowskie Centrum Kultury, Bytów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-08 17:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury w...
wstęp biletowany